A városi zöldterületek megóvása és fejlesztése egyre nagyobb figyelmet kap a fenntartható városüzemeltetésben. Ebben nyújt kiemelkedő támogatást a Budapest Fatár. A nyílt hozzáférésű, mobil applikáción keresztül is elérhető BP Fatár egyszerűen és átlátható módon kapcsolja össze a lakosságot és az önkormányzatokat a közterületi zöldterületek kezelésében.

Hogyan támogatja a Budapest Fatár a lakosság bevonását és a zöldterületek védelmét: BP Fatár térinformatikai szoftver térképes megjelenítése a budapesti Oktogonról, a fák és zöldfelületek pontos megjelölésével - Info-Garden

Hogyan működik a Budapest Fatár?

A Budapest Fatár a Főkert Zrt. megrendelésére készült. A célja az volt, hogy könnyen kezelhető alkalmazáson keresztül, térképen jelenítse meg a fővárosi és kerületi tulajdonban lévő fákat és azokról a lakosság számára is érdekes adatokat tegyen elérhetővé.

A BP Fatár a fővárosi és a kerületi kataszteri adatokra támaszkodik. Az IG-Tree városüzemeltetési szoftvercsalád fakataszteri moduljában szereplő több adat közül csak a lakosság számára fontosabbakat jeleníti meg: a fa nevét, jellemző méreteit és forintban kifejezett értékét.

Azonban nem csak információkat nyújt a városi fák és parkok állapotáról, hanem lehetőséget biztosít a lakossági bejelentések kezelésére, ezzel megkönnyítve a hatékony kommunikációt.

A BP Fatár folyamatosan bővül, jelenleg 236 000 fa szerepel benne, amivel az ország legnagyobb fakataszteri adatbázisa. Szakmai körökben is nagyon elismert, 2021-ben az Éghajlatvédelmi Szövetségtől Klímasztár díjat kapott.

Hogyan támogatja a Budapest Fatár a lakosság bevonását és a zöldterületek védelmét: BP Fatár térinformatikai szoftver fakataszteri adatok megjelenítése - Info-Garden

A BP Fatár fakataszter adatlapján a lakosság könnyen tud hibabejelentést tenni

A lakosság bevonása a zöldterület kezelésbe

A zöldterületek kezelésébe az önkormányzatok korábban is igyekeztek bevonni a lakosságot, hiszen a fák esetleges sérüléseire gyakran a lakosság hívta fel a fenntartó figyelmét.

Ez korábban jellemzően telefonon keresztül történt, és többnyire hosszadalmas folyamat volt, mire az információ eljutott az illetékeshez, ráadásul a helyszín megjelölése sem volt pontos.

A BP Fatárban bárki könnyedén bejelentheti a hibákat az adott fa adatlapjának megnyitásával. Az adatlap a kezelő adatait is tartalmazza, így a bejelentés azonnal a megfelelő helyre kerül, rengeteg időt és energiát megtakarítva.

Átláthatóság és pontos tájékoztatás

A zöldterületekkel kapcsolatban gyakran tapasztalható lakossági ellenállás, főleg beteg fák kivágása esetén, amely pontos tájékoztatással nagyrészt megelőzhető. Ebben is segíti a fenntartót a BP Fatár, hiszen a fákról készült képek között akár évekre visszamenőleg is dokumentálható az elvégzett ápolás vagy a fa állapotában bekövetkezett változás.

A BP Fatár tervezésekor kiemelt figyelmet fordítottunk az oktatásra és a zöldterületek népszerűsítésére. Ennek érdekében került be a rendszerbe több nevezetes fa és azok története, hogy a zöldterületekhez egyedi élményeket és érzelmi kötődést kapcsoljunk.

A nevezetes fák adatai, története már korábban is megjelent szakanyagokban, de a BP Fatár segítségével sikerült először eljuttatni tömegekhez.

Az alkalmazás segítségével a lakosok közelebb kerülhetnek a környezetükben lévő fákhoz, megismerhetik a fajtáikat és jellemzőiket, ezáltal személyesebb kapcsolatot alakíthassanak ki a környékük zöldterületeivel.

Hogyan támogatja a Budapest Fatár a lakosság bevonását és a zöldterületek védelmét: BP Fatár térinformatikai szoftver fakataszteri adatok megjelenítése - Info-Garden

Egy nevezetes fa adatlapja a BP Fatárban, amelyről tovább kattintva megjeleníthető a fa története

Nemcsak a lakosság, a szakma is használja a BP Fatárat

Bár alapvetően a lakosság tájékoztatására hoztunk létre a BP Fatárat, egyszerű elérhetősége, pontossága és a rajta szereplő információk könnyű kezelésének köszönhetően szakmai körben is egyre többen használják.

A városüzemeltetési, a zöldfelület kezelési szakemberek munkáját éppúgy megkönnyítheti, mint a város zöldfelületein dolgozó alvállalkozókét. De előfordult már, hogy a térinformatikai előnyei miatt más szakterületen dolgozók számára is hasznos segítséget nyújtott.

Mivel a BP Fatár a fővárosi és a kerületi kataszterek adataira támaszkodik, a frissítése nem igényel külön munkát, a kataszter frissítésével együtt frissül a BP Fatár is. A kataszteri adatokat sem kell áttelepíteni másik adatbázisba, az összes adat a területet kezelőnél marad.

 Hogyan támogatja a Budapest Fatár a lakosság bevonását és a zöldterületek védelmét: BP Fatár térinformatikai szoftver térképes megjelenítése Budapestről - Info-Garden

Budapest térképén jól látszik, hogy egyre több kerület csatlakozik a BP Fatárhoz

Már 7 budapesti kerület csatlakozott a BP Fatárhoz

A 2020-tól a nagyközönség számára is elérhető BP Fatárhoz eddig 7 budapesti kerület csatlakozott, így azokon a területeken nem csak a fővárosi tulajdonban lévő fák jelennek meg, az alkalmazásban hanem a kerületiek is.

A BP Fatárhoz eddig csatlakozott kerületek:

  • I. kerület (Budavár)
  • VI. kerület (Terézváros)
  • X. kerület (Kőbánya)
  • XI. kerület (Újbuda)
  • XIII. kerület (Angyalföld, Újlipótváros)
  • XIV. kerület (Zugló)
  • XVIII. kerület (Pestszentlőrinc–Pestszentimre)

Használja ki Ön is a BP Fatárban rejlő lehetőségeket!

A BP Fatár nem csupán egy innovatív eszköz az önkormányzatok számára, hanem a városi közösség aktív részvételét is erősíti a zöldterületek kezelésében. Az átláthatóság, a gyors adatkezelés és a lakossági bevonás révén a platform hozzájárul egy élhetőbb, fenntarthatóbb városi környezet kialakításához.